
Tinglyst areal 597 m². . Boligareal: 120 m². Ejendommen er opført i 1920 og er ombygget/tilpasset i 1980. Ejendommen er opført i 1920 og ombygget i 1980. Ydervæggen er mursten og tagdækningen består af betontagsten. Ifølge BBR udgør det samlede bygningsareal 70 m². Tagetagen udgør 50 m². Ejendommen mangler vedligeholdelse. Der er et udhus knyttet til ej...
Læs mere
7c, Bregnemose By, Verninge
7k, Bregnemose By, Verninge
Tinglyst areal 597 m². . Boligareal: 120 m². Ejendommen er opført i 1920 og er ombygget/tilpasset i 1980.
Ejendommen er opført i 1920 og ombygget i 1980. Ydervæggen er mursten og tagdækningen består af betontagsten. Ifølge BBR udgør det samlede bygningsareal 70 m². Tagetagen udgør 50 m².
Ejendommen mangler vedligeholdelse.
Der er et udhus knyttet til ejendommen, der er angivet som bygning 2 i BBR på 15 m².
Yderligere er der en garage, der er angivet som bygning 3 i BBR på 72 m². Garagen er placeret overfor beboelsesejendommen på hjørnet af Assensvej og Grønnemosevej.
Have
Haven er bevokset og forsømt.
Indvendig besigtigelse:
Beboelsesejendommen
Beboelsesejendommen består af to etager fordelt på fire værelser, køkken og badeværelse.
Entre
Gulvet er i grå fliser. Væggene og loftet er hvidt.
Fra entreen er der adgang til værelse 1 og køkken.
Værelse 1
Gulvet er klikgulv. Væggene og loftet er hvidt med loftsbjælker.
Køkken
Der er adgang til køkkenet via entreen. Gulvet er i lysegrå fliser. Væggene og loftet er hvidt.
Der er hvide elementer og en mørk laminatbordplade. Der er ingen vask. Der findes et køleskab af mærket AEG. Der er en hvidmalet trappe lang den ene væg til ejendommens første sal.
Bruseren og toilet er adskilt. Rummene er placeret ved siden af hinanden, men har hver sin adgang fra køkkenet. Bruserummet har forskellig gulvbelægning i henholdsvis grå og røde fliser. Der er cremefarvede flisevægge. Loftet er hvidt. Der er ingen slange til bruseren. Vinduet er afblændet. På toilettet er der gråt flisegulv. Væggene er hvide med et mindre område med lysegrå fliser. Loftet er hvidt med sorte bjælker.
Værelse 2
Der er adgang fra køkkenet. Der er klikgulv, hvide vægge og hvidt loft.
FØRSTE SAL
Der er adgang til ejendommens første sal fra køkkenet via en hvidmalet trappe. Forenden af trappen er der en repos. Herfra er der adgang til førstesalens to værelser.
Reposen har klikgulv. Væggene og loftet er hvidt. Der er meget skrå vægge på hele første salen. Et vindue kan ikke lukkes. Det ene værelse har altan i træ. Altanen er placeret ovenpå udhuset.
Uoverensstemmelse med BBR-meddelelsen:
- Ifølge BBR er antallet af etager 1, dog var der både en stueetage og første sal.
- I BBR fremgår det, at der kun er tre værelser, dog var der fire værelser. To værelser i stueetagen og to værelser på første sal.
- Ifølge BBR er udhuset opført i 1000. Ydervæggen er mursten og tagdækningen består af betontagsten, hvilket ikke stemmer overnes med de faktiske forhold. Udhuset er placeret under altanen, vægge af glas.
- Alle hårde hvidevare herunder køkkenvask er fjernet/udtaget med undtagelse af et køleskab af mærket AEG.
Øvrige bemærkninger
1.1 Generelle forhold
Ejendommen er p.t. ubeboet. Det vides ikke, hvornår ejendommen sidst har været udlejet, men på baggrund af ejendommens stand, er det konkursboets vurdering, at ejendommen har været ubeboet længe.
Konkursboet er ikke bekendt med, hvorvidt ejendommen er forsikret, herunder om der er tegnet lovpligtig brandforsikring på ejendommen.
Konkursboet har i forbindelse med bobehandlingen udskiftet ejendommens låse, idet konkursboet har været nødsaget til at vintersikre ejendommen.
1.2 Udlejning af garage
I forbindelse med låsesmedens besigtigelse af ejendommen med henblik på vintersikring, blev konkursboet opmærksom på, at selskabet forud for konkursen havde udlejet en garage på den modsatte side af vejen.
Garagen er beliggende på et andet matrikelnr. (7k), men er en del af den samlede faste ejendom.
Konkursboet er efterfølgende kommet i kontakt med lejer. Han oplyser, at han anvender garagen til brug for lager. Han har endvidere oplyst, at der ikke er vand og varme tilsluttet bygningen, og at lejer selv har fået registreret en el-måler i eget navn tilknyttet bygningen.
Lejer betaler således selv for el-forbruget, og er selv registreret hos forsyningsselskabet.
Lejekontrakten er indgået for en periode på 3 år, og udløber den 1. januar 2027. Lejekontrakten er uopsigelig i aftalens løbetid.
Lejer betaler en årlig leje på 6.600 kr. Lejer har betalt leje for alle tre år, dvs. i alt 19.800 kr., ved lejemålets begyndelse. Lejer har fremsendt dokumentation herpå til kurator.
Lejer har hverken betalt depositum eller forudbetalt leje i forbindelse med lejemålets begyndelse.
Lejer har oplyst ikke at have noget udestående med konkursboet, ligesom konkursboet ikke skulle have noget udestående med lejer. Konkursboet er ikke i besiddelse af tilstrækkeligt materiale til at bekræfte dette, men har på baggrund af det materiale der er tilgængeligt, ikke fundet anledning til at gøre krav gældende mod lejer.