Prøv vores boligprisberegner nu. Indtast din adresse, og få en estimeret salgspris med det samme.
Snerlevej 6, Gentofte
VILLA I "SKAGENSSTIL" MED SKØN HAVE OG MANGE EKSTRA KVM.
Lige på grænsen mellem Gentofte og Vangede, og mindre end hundrede meter fra Gentofte Renden, finder I denne fortrinlige villa, der udmærker sig ved noget så fantastisk som gennemført Skagenstil i den komplet modsatte ende af landet, end hvor man normalt støder på den slags. Det gør dog ikke arkitekturen mindre charmerende, og da huset tilmed præsenterer sig med et væld af detaljer, en god indretning og en skøn have, er forholdene både ude og inde helt i top.
Inden for en radius af bare lidt over en kilometer er der adskillige gode skoler, I er tæt på både pasningstilbud og dagligvarebutikker, og samtidig er der kun cirka fem minutters gåafstand til den nærmeste S-togsstation. På den måde er det let at nå Indre By - og for den sags skyld også resten af hovedstadsområdet. Hvad angår det mere rekreative, er der selvsagt Gentofte Renden, men også Gentofte Sø indenfor få minutters gang, der begge bør fremhæves for de hyggelige, grønne omgivelser. Facaden er gulkalket, skodderne er mørkegrønne og vinduerne er malet hvide. Øverst ses et klassisk, rødt tegltag.
Arkitekturen er enkel, men alligevel overmåde virkningsfuld, og den fortrinlige æstetik er til fulde videreført på indersiden, hvor boligens 112 BBR-kvadratmeter er fordelt på to etager. I stueplanet råder I over to stuer, hvoraf den ene og største er arrangeret i åben forbindelse med det fine køkken. Stuerne er forbundet ved franske døre, og raffinerede detaljer som radiatorskjulerne og det nydelige gulv bidrager i samspil med lysindfaldet til den behagelige atmosfære. Etagen afrundes af et badeværelse med dobbeltvask, brus og kar, mens I på overetagen tilgodeses af et anvendeligt repos og to reelle værelser. Boligen fuldendes af den sublime glasudestue på yderligere 16 kvm, der både øger etagearealet, og forlænger udesæsonen betragteligt i både forår og efterår, mens højsommerens selskaber nok oftere vil foretrække den lukkede gårdhave.
Det er også fra gårdhaven, at der er adgang til det gode anneks, som nemt kan bruges til kontor eller gæsterum, og garagen med et sandt væld af anvendelsesmuligheder. Der er også et værksted, et vaskerum og et overdækket afsnit. Den grønne del af haven er anlagt med græs, flotte staudebede og gamle, krogede frugttræer.
Har du fundet din drømmebolig? – ellers skriv dig op i vores køberkartotek her
Kontakt
KONTAKT MIG HVIS DU ER INTERESSERET I DENNE BOLIG?
Michael Holmegaard
Indehaver
mh@and-living.dkForespørg fremvisning