Bredholt 8, 8850 Bjerringbro

Charmerende bolig på "landet" med stort udhus på 144 m², ekstra garage og skøn beliggenhed

- Bredholt er en særdeles charmerende grusvej, der giver adgang til i alt 12 mindre landejendomme. Her får man fornemmelsen af en villavej for landejendomme, hvilket er helt unikt. Man kan bo i landlige omgivelser og helt ugeneret og stadig kun være få minutters gang fra den nærmeste nabo. Der findes ikke mange af disse steder.
-  Sælger har boet på ejendommen i 34 år og været rigtigt glade for stedet og de mange muligheder det giver at have en grund der er stor nok til dyrehold på hobbyplan og et stort udhus der giver god plads til hobbies, værksted mv.
- Boligen byder på i alt 169 m² beboelse i to plan, veludnyttet med 3 værelser på 1. salen og mulighed for at etablere et 4. værelse i stueplan, såfremt der er behov for det.
- Her er der i alt 2 badeværelser og 3 toiletter, hvorfor huset fint rummer selv den lidt større familie.
- Det store udhus er veldisponeret med god plads til opbevaring i de 4 særskilte disponible rum af varierende størrelse. Her er der ligeledes indrettet et særskilt badeværelse, fyrrum samt stort værksted i enden af bygningen. En bygning der virkelig giver mange anvendelsesmuligheder.
- Fra Bredholt er der blot 6 km til Bjerringbro by, der byder på alle tænkelige faciliteter. Skal man til Ans By, er der blot 8 km. Bynært og alligevel på landet. Der går Skolebus for enden af grusvejen.
- Velkommen på Bredholt.
 
Indretning:
Via den stille og hyggelige grusvej, ledes man ind til ejendommens store grusbelagte gårdsplads, hvorfra der er adgang til den eksterne garage. I enden af udhuset er der indrettet et stort værksted, der også fint kunne anvendes til garage, såfremt det ønskes. Mulighederne er mange.
Fra gårdspladsen, kommer man via den overdækkede terrasse, ind til husets rummelige bryggers. Her er der plads til vaskefaciliteter og virkelig god plads til garderobe. Der er pæne klinkegulve og grovkøkken med hvide elementer og god plads til diverse opbevaring.
Fra bryggers, er der adgang til den ene af husets 2 badeværelser. Her er der god plads, hvide klinker på gulvet, bruseniche og pænt lyst interiør. Bag badeværelset er der et disponibelt rum, der fint kunne inddrages og lægges til badeværelset, såfremt man på et tidspunkt vil modernisere det nuværende badeværelse. Dermed har man muligheden for at skabe et virkelig rummeligt badeværelse med både kar og brus hvis det ønskes. Bryggerset giver ligeledes indvendig adgang til udhuset.
Fra bryggerset kommer man til husets store køkken. Her er der god bord og skabsplads i de mange skuffer og skabe samt rigelig god plads til at indrette en spiseplads for hele familien. Der er også mulighed for at åbne op ind mod husets stue og dermed skabe et stort og lyst alrum, hvis det ønskes.
Videre fra køkkenet, kommer man til den særdeles rummelige opholdsstue. Her er der god plads til at indrette både spise og opholdsafdeling. Der er endvidere mulighed for at indrette et ekstra værelse i vinklen i stuen ved behov, uden at man går på kompromis med funktionaliteten i nogle af rummene. I hele stuen, er der pæne parketgulve.
Fra stuen er der adgang til husets forgang/entré, der via svungen trappe, giver adgang til overetagen.
På 1. salen er der indrettet en ekstra stue på den store repos, der også fint kunne anvendes til værelse. Der foruden, er der 2 ekstra værelser samt et toilet. Fra reposen er der udgang til lille fransk altan og på modsatte side, ud for soveværelset, er der udgang til stor tagterrasse.
Det store udhus er i fin stand og indrettet med fyrrum med både pillefyr og fastbrændselsfyr, ekstra badeværelse med brus, 4 disponible rum i forskellig størrelse og et stort hobbyværksted på ca. 42 m² for enden af bygningen. Her er der et hav af muligheder for forskellig anvendelse.
Alt i alt, et virkelig charmerende hus på landet, med mange muligheder.

Kontakt os

  • Johnny Thougaard

  • Ejendomsmægler & Valuar
  • T: 8668 2035
  • M: 4026 1788

Bestil fremvisning

Bestil salgsmateriale

Lignende boliger