Valsømaglevej 103, Valsømagle, 4174 Jystrup Midtsj
Stråtækt idyl i naturskønne landskaber
Trukket langt tilbage fra landevejen og med egne marker grænsende op til skoven mod vest ligger denne charmerende ejendom. Den er bygget med bindingsværk og stråtag, og den idylliske arkitektur passer som hånd i handske i det grønne, naturrige landskab. Huset er på trods af det klassiske udseende bygget i 1990, og ligesom huset er rummeligt, så er grundens størrelse på hele 7,4 hektar. Beliggenheden lidt vest for Jystrup og omtrent otte kilometer nord for Ringsted giver en perfekt balance mellem fred og ro og overkommelige afstande til hverdagens behov.
Et særligt udtryk og lækre materialer
Træværket er malet sort, og ved vinduerne er der givet olie. Ved de hvide tavl kan man stadig akkurat skimte konturerne af murstenene. Den høje standard og de gode materialer er også et tema, man vil genfinde inden døre. I hele huset vil man eksempelvis lægge mærke til de svære bjælker under lofterne, der får selskab af flotte trægulve.
I den store stue er det netop bjælkerne, som i samspil med brændeovnen og det fine lysindfald slår tonen an, og i det tilstødende køkken-alrum er fortællingen og den høje håndværksmæssige kvalitet præcis den samme. Køkkenet er specialfremstillet af gulvplanker fra gamle, københavnske pakhuse, som igen er tømmer fra pensionerede handelsskibe. Man kan kun gisne om, hvor vidt omkring køkkenet har været. Samme gulvplanker er anvendt til faste skabe og inventar i hele huset.
Stærk sammenhæng mellem ude og inde
Huset og haven er forbundet ved den særlige stemning af sænkede skuldre og idyl, der hersker på ejendommen. Inden døre afsluttes de 230 kvadratmeter af fire værelser, to badeværelser og et bryggers, mens terrassen foran alrummet og stuen kun er begyndelsen på den dejlige have.
Terrassen vender fordelagtigt mod sydvest, men flere steder rundt om i haven bør man stoppe op og se sig omkring. Her er en mindre sø med tilhørende bro, en havestue i forbindelse med ejendommens oprindelige stuehus og masser af blomsterbuske. Udhusene byder på et vel af muligheder, hvor kun fantasien sætter grænserne.
Af det samlede jordtilliggende på 7,4 hektar er omtrent 5,7 hektar bortforpagtet som landbrugsjord. Det resterende af arealet er udlagt til haven og til det skovstykke på den sydlige del af grunden, som blev rejst i årene omkring 2010.
Masser af natur og korte afstande
På grunden og i lokalområdet er der et rigt dyreliv, som undertiden kommer helt tæt på. I haven er der blandt andet et velvoksent kor af sangfugle, og i det lidt større perspektiv er det værd at bemærke, at der i både østlig og vestlig retning er store skove.
Hvad angår alt det praktiske, kan man klare det meste ved en kort køretur til Jystrup. Der finder man skole, pasningstilbud, indkøb og et velfungerende foreningsliv. Ønsker, man ikke får opfyldt her, kan man med stor sandsynlighed få klaret i Ringsted.
Afstand til ...
- Ringsted C12 minutter
- Indkøb5 minutter
- København45 minutter
- Skøn naturOmkring hele ejendommen
Vil du kontaktes?
Mægler
Anders Hansen
- Ejendomsmægler, Indehaver, Midt-, Vest- og Sydsjælland
ANDRE KIGGER PÅ ...
FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?
Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.
SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?
Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.
Bestil salgsvurderingKUNDEUDTALELSER
Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.
Se kundeudtalelser