logo
image 01
image 02
image 03
Asylgade 18, 4000 Roskilde
Unik liebhaver ejendom på Sankt Jørgensbjerg på 303 etagemeter!

Velkommen til denne unikke ejendom, der kombinerer historisk charme med moderne bekvemmeligheder. Denne villa fra 1956 er smukt vedligeholdt og byder på et nydeligt stråtag, der giver huset en autentisk karakter. Med et samlet boligareal på 234 kvadratmeter fordelt over to separate boligenheder, tilbyder denne ejendom masser af plads og fleksibilitet for den store familie eller dem, der ønsker at kombinere bolig og erhverv.

Den første boligenhed ligger i stueplan med direkte adgang til kælderen. Her finder I to rummelige værelser samt en stor stue, hvor familien kan samles. Et gæstetoilet i stueetagen sikrer komfort for både beboere og gæster, mens kælderen rummer et badeværelse, vaskerum og tre gode disponible rum. Kælderen har også egen indgang/udgang, hvilket giver ekstra privatliv.

Fra den fælles entre træder man ind i den anden boligenhed. Stueplanet her er designet som et åbent køkken-alrum med gulvvarme, perfekt til hyggelige middage eller sociale sammenkomster. Herfra har I adgang til en sydvendt udestue, hvor solens stråler kan nydes året rundt. På første sal findes reposen med adgang til tre store værelser samt et nyere badeværelse. Fra de fleste rum i denne del af boligen vil I have kig til domkirken eller kunne skue ned mod Roskilde Havn. 

Ejendommen er beliggende på en af de største grunde i området og byder på skønne udendørsarealer inklusive flere terrassemiljøer samt garage og udhusplads. Beliggenheden i Sankt Jørgensbjerg giver jer nærhed til Roskilde centrum, havnen og grønne parker - alt sammen placeret i et roligt og lukket område fyldt med historie.

En ejendom, som ikke kan beskrives, men bare skal opleves!

Økonomi
Pris
11.995.000 kr.
Udbetaling
600.000 kr.
Brutto (ex. ejer­ud­gif­ter)
66.090 kr.
Netto (ex. ejer­ud­gif­ter)
53.407 kr.
Ejerudgifter pr. md.
8.216 kr.
Case Image
Casper Vesterdal Møller
Ejendomsmægler, MDE