Gudenåvej 58, Voervadsbro, 8660 Skanderborg

Direkte ned til Gudenåen i den smukkeste natur omkring Voervadsbro ved Skanderborg

Nyhed

566 m2 villa

Kontant 6.900.000 kr.

566 m2 beboelse for sammenbragte familier eller flere generationer under samme tag

Ejer købte ejendommen i 1991 og har boet i den lige siden. Huset har været anvendt dels til privatbolig og dels til kursusvirksomhed. Med hele 566 m2 beboelse rummer ejendommen oceaner af muligheder. Oplagt for sammenbragte familier, flere generationer under samme tag, egen virksomhed m.m.
Det er arkitekt og grafiker Peter Bysted, der har tegnet og skabt boligen. Herunder designet brændeovn og køkkenborde. Bysted-lampen i cortenstål, som står ved indgangen, er det allerførste protoeksemplar af den kendte lampe fra Louis Poulsen, som ses mange steder i landet.
Ejendommen er løbende renoveret og moderniseret - senest i 2019 og 2024. 
Midt i huset ligger det smukkeste rum med ovenlys og den smukkeste udsigt. Rummet har været anvendt til undervisningslokale er tegnet af arkitekt Hans Erik Magnild. Rummet var oprindeligt ostelager, da der var mejeri, loftet blev hævet og arkitekten skabte de buede former og lysindfaldet fra ovenlysvinduer. Fra rummet kigger man direkte ud i Gudenåen. Ejer har afholdt mange runde fødselsdage, børnenes konfirmationer, bryllup og barnedåb i det smukke lokale.
Det store rum, kaldet værkstedet, ved siden af kursus rummet har skabt glæde som musiklokale og som kunstatelier og al mulig kreativ udfoldelse.
Fra begge rum er der direkte udgang til træterrassen med udsigt hen langs åen.
Fra terrassen, fra haven og fra soveværelset hører man åens rislen, ser ænder, svaner, fiskehejrer og er man heldig, en isfugl.
Åen har givet livsglæde med både kajak og kanoture samt fiskeri fra haven. De meget friske typer tager måske også en dukkert i det kolde vand før et varmt brusebad, ved udendørsbruseren.
Der var tidligere nogle jordvolde i haven, som sælger for nogle år siden fik fjernet for at få det frie udsyn over markerne. For få år siden, kom der også et drivhus, med en vin der uden i øvrigt at skulle passes, hvert år giver de fineste druer.
1.salen har primært været brugt til overnattende kursister, men også givet muligheden for at have mange overnattende gæster, i form af venner og familie. Desuden kan det fremhæves at, der kan synges og larmes på 1.sal, uden at det kan høres i den del, som har været anvendt som privatbolig.

Der er et levende landsbyfællesskab i Voervadsbro. Bl.a. mulighed for at deltage i kor, se livestreaming, være med til aktiviteter i landsbyforeningens fælleshus. På hjemmesiden www.voervadsbro.dk kan man se mere om nogle af landsbyforeningens aktiviteter og om området generelt.
Nedenskov sø, som ligger ganske tæt på, er en meget ren og eftertragtet badesø.

home byder velkommen til en sjælden udbudt boligoplevelse, hvor du selv kan få fornemmelse af det unikke boligen har at tilbyde. 
Boligtype
Villa
Kontantpris
6.900.000 kr.
Ejerudgift pr. måned
5.130 kr.
Boligareal
566 m2
Antal rum
16
Energimærke
A2010
Boligtype
Villa
Kontantpris
6.900.000 kr.
Ejerudgift pr. måned
5.130 kr.
Boligareal
566 m2
Antal rum
16
Grundareal
2066 m2
Byggeår / ombygget
1911 / 1992
Energimærke
A2010

Kontakt mig hvis du er interesseret eller har spørgsmål

Morten Elmgaard

home Skanderborg

Indehaver, ejendomsmægler & valuar MDE

elme@home.dk

86 52 28 11

86 52 28 11