
Sitkabakken 2
Lynæs
3390 Hundested
206 spændende boligkvadratmeter i gåafstand til alt i Hundested og Lynæs - Ny skarp pris
Drømmer du om at bo i en bolig, hvor kvalitet, sjæl og natur går op i en højere enhed? Så er Sitkabakken 2 dit nye hjem! Denne unikke og imponerende rundtømmervilla er beliggende midt i et af Nordsjællands mest eftertragtede områder – mellem Lynæs og Hundested – hvor kuperet terræn, smuk natur og et levende lokalmiljø smelter sammen til et sandt paradis.
En villa med karakter og sjæl
Denne smukke, sortmalede villa imponerer fra første øjeblik! Med sin naturskønne beliggenhed og gennemførte arkitektur byder boligen på en sjælden kombination af hygge og luksus. Villaen er utrolig velholdt og gennemført med materialer af høj kvalitet, som understøtter hjemmets varme atmosfære.
De rummelige kvadratmeter er ideelle for både den store og lille familie. Fra den store, lyse entre med flotte klinker bliver du ledt videre til hjemmets hjerte – det imponerende køkken-alrum med loft til kip, amerikansk køleskab og en stilfuld kogeø, hvor gastronomiske udfoldelser kan nydes i fulde drag. Det åbne miljø mellem køkken og stue skaber en social og indbydende atmosfære, hvor familien kan samles om madlavning, middage og hyggelige stunder. Fra stuen er der direkte udgang til den store sydvestvendte terrasse – en sand oase, hvor sommerens grillaftener venter.
Villaen rummer desuden et rummeligt soveværelse med walk-in-closet og eget badeværelse, to store lyse værelser med direkte udgang til terrasse samt endnu et værelse, der kan anvendes som børneværelse eller kontor. Derudover byder hjemmet på et stort badeværelse, et bryggers og en integreret carport med garage og udhus. Som en ekstra bonus er der solpaneler på carportens tag, som kan tilsluttes pool, spabad eller lignende.
En have der indbyder til liv og leg Grunden er noget helt særligt – niveauforskudt og omkranset af smuk beplantning, sortmalet hegn og hæk, der skaber en privat og hyggelig haveidyl. Her finder du højbede til dine hjemmedyrkede grøntsager, ekstra parkeringsplads til campingvogn eller trailer og et rummeligt udhus til haveredskaber og cykler. Haven er et sandt fristed for børn og voksne, hvor naturen kan nydes i fulde drag.
Lynæs & Hundested – En perle ved vandet Beliggenheden er intet mindre end fantastisk! Du befinder dig i et af Nordsjællands mest attraktive områder, hvor både natur og byliv går hånd i hånd. Her er du omgivet af skov, strand og havn – og inden for kort afstand finder du alle dagligdagens fornødenheder som indkøb, skole og transportforbindelser.
Hundested havn er blevet et mekka for kunst, kultur og gastronomi. Her kan du opleve det anerkendte glaspusteri Backhaus Brown, smukke smykker fra Christina Bendix og en række hyggelige butikker med lokalt håndværk. Havnen summer af liv med mikrobryggeri, restauranter og et autentisk havnemiljø, hvor du kan købe friskfanget fisk direkte fra kutterne. Samtidig finder du en af Nordsjællands bedste badestrande, Trekanten, hvor du kan tage en forfriskende dukkert eller nyde en dag i solen.
Lynæs er kendt som et af Danmarks bedste steder for vandsport. Her finder du Lynæs Surfcenter, der tilbyder windsurfing, kitesurfing og paddleboarding – samt hyggelige arrangementer som livekoncerter, madfestivaler og vandsportsweekender. Området byder også på madoplevelser i verdensklasse, herunder Madbaren, hvor surfdrengene fra Lynæs har skabt en gastronomisk perle.
For familier er beliggenheden ideel! Områdets skoler, børnehaver og fritidstilbud er af høj kvalitet, og der er masser af muligheder for udendørsaktiviteter, samt togforbindelser og indkøb. Naturen er en integreret del af livet her – hvad enten du vil på mountainbike i skoven, tage på en idyllisk gåtur til Knud Rasmussens Hus eller nyde en solnedgang over Kattegat.
Et hjem der skal opleves! Sitkabakken 2 er ikke bare en bolig – det er en livsstil. Her får du en unik kombination af luksus, charme og naturskønne omgivelser, hvor hverdagens stress forsvinder og livets bedste øjeblikke udfolder sig. Kontakt os i dag for en fremvisning – denne bolig skal opleves med egne øjne!
BESTIL FREMVISNING

-
Thomas Benzon
- Indehaver & Ejendomsmægler MDE
- T: 4796 1100
- M: 2890 2877
- tb@emgl.dk