Ordrupvej 46, Sonnerup, 4060 Kirke Såby

Er du til "Retro", vandkig og natur?

Unik villa med panoramaudsigt over Isefjorden og muret garage. En original perle i naturskønne omgivelser, perfekt til familien der ønsker plads og komfort.

Velkommen til denne enestående ejendom fra 1971, der er en sand perle beliggende i et af de mest eftertragtede områder tæt på Isefjorden. Med et boligareal på hele 185 kvadratmeter tilbyder denne ejendom rigelig plads til den store familie eller dem, der blot ønsker ekstra rum til at udfolde sig. Villaen er placeret på en stor grund med en skøn velanlagt have, hvor gamle træer kaster skygger over den velplejede græsplæne og indbyder til både leg og afslapning.

Når du ankommer til ejendommen, bliver du mødt af en imponerende indkørsel med et stort område foran huset. Her har sælger anlagt en udsigtsterrasse mod sydvest, som giver dig mulighed for at nyde de smukke solnedgange over landskabet. Den murede garage med port samt udhus giver god opbevaringsplads og beskytter din bil og cykler mod vind og vejr.

Indenfor byder villaen på et væld af muligheder. Du træder ind i entreen, hvor gæstetoilettet ligger praktisk placeret lige ved siden af et godt lyst værelse. Dette rum kan nemt indrettes efter behov; hvad enten det skal være teenageværelse, hjemmekontor eller gæsteværelse.

Fra fordelingsgangen finder du to gode og lyse børneværelser. Det ene værelse praler af et fantastisk kig ud over Isefjorden;  her kan børnene drømme sig væk, mens de betragter fjordens blå vand. Det rummelige soveværelse er udstyret med en hel skabsvæg for optimal opbevaring samt direkte adgang til eget badeværelse; en luksus du kommer til at sætte pris på i hverdagen. Badeværelset har både brus og badekar samt gulvvarme for maksimal komfort året rundt.

Villaens hjerte består af hall’en med sit indmurede spejl samt garderobeplads; herfra bevæger man sig videre ind i spisekøkkenet, som blev renoveret i 2009, hvilket sikrer moderne faciliteter kombineret med retro-charmen. En god praktisk detalje er viktualierum, hvor der er god plads til køkkenmaskiner og opbevaring af diverse fornødenheder.

Den store spisestue inviterer til hyggelige middage; her er mulighed for at samle venner og familie omkring bordet til hyggelig samvær. Fra denne spisestue er der via skydedør adgang til en skøn syd/vestvendt terrasse. El-markisen beskytter mod solen når måltiderne nydes ude på terrassen om sommeren. Spisestuen har åben forbindelse videre indtil opholdsstuen hvis panoramavindue fanger lyset og udesigten til Isefjorden; dette syn vil tage pusten fra enhver besøgende!

Du får også et stort praktisk bryggers med klinkegulv og egen indgang. som gør det let at holde styr på hverdagens pligter uden at trække snavs gennem resten af huset.

Hele ejendommen fremstår meget flot vedligeholdt samtidig bevarer den sin originale charme hvilket gør dette hjem unikt blandt mange andre tilbud markedet ellers måtte have lige nu! Det skal nævnes, at nuværende ejer kun er 2. ejer siden huset blev opført. Huset har i 2009 fået nye fronter i køkkenet samt ny tagbelægning. En anden meget fin detalje er de massive fletparketgulve, som går igen i alle opholdsrum.

Du kommer til at bo i et dejligt og populært område, også for børnefamilien, hvor logistikken skal være nem i hverdagen. Der er gode institutioner mindre end 200 meter fra huset samt et velfungerende skolebussystem, der kører børnene direkte til Bramsnæsvigskolen i Ejby flere gange om morgenen og hjem igen om eftermiddagen. Der er bla. en juniorklub på skolen hver onsdag aften, der drives af frivillige voksne. Endvidere er der cykelsti hele vejen. I Ejby er der også gode idrætsfaciliteter, indkøbsmuligheder, grillbar mv. Der går også bus til Hvalsø, hvor man nemt kan komme til København H med toget på kun 43 min. Der er kun 3-4 minutters kørsel til Holbækmotorvejen. Derudover er man tæt på Isefjorden, hvor der er gode bade-, sejle- og fiskemuligheder.

Området byder på masser af natur. Her findes et dejligt område med skov og vand med utallige gå og løbeture i skov, hvor der også findes mange gode MTB-ruter. Er man til landevejscykling, er der utallige smukke ruter. Hvis man keder sig en sommerdag, kan man altid gå en tur gennem skoven til ishuset ved Munkholmbroen, få en is og nyde den dejlige natur, der er i området. 

Så drømmer du om en unik bolig og vandkig, så kom og så en særlig boligoplevelse. Så kan din drøm gå i opfyldelse her i foråret.

Ring til ejendomsmægler Jesper Mandrup direkte på 2020 9898 for en fremvisning.


Nyeste

Ingen ejendomme passede til dine søgekriterier.