Samsøvej 18, Saksild Strand, 8300 Odder

Klassisk sommerhus i første række til Saksild Bugt

Hævet højt over vandet og med en helt forrygende og ugeneret udsigt over Saksild Bugt og Kattegat. Det er i netop disse eksklusive omgivelser ved Saksild Strand, at man finder dette nydelige sommerhus, der foruden det imponerende panorama også har direkte strandadgang. Huset er bygget 1998 i gode materialer, og indretningen er tydeligt tilrettelagt efter størst muligt udsyn til havet.

Et uspoleret overblik

Den høje placering i landskabet med intet andet end stranden mellem huset og vandet er med til at skabe de forhold, som gør udsigten så formidabel. Fra huset såvel som fra terrassen kigger man ned på stranden og ud over havet, så perspektivet er noget ganske særligt.

Hele året rundt vil man opleve smukke solopgange, når solen rejser sig af havet i øst. Senere på dagen kan man følge, hvordan vejrsystemerne over havet udvikler sig. Både sommer og vinter, under efterårsstormene og ved havblink på en forårsmorgen er der noget at se på. I klart vejr kommer Tunø til syne i det fjerne, ligesom man undertiden kan få øje på færgen mellem Hou og Samsø.

En sublim strand

Fra haven er der direkte passage til stranden. Stranden vil man med andre ord nærmest opleve som en del af grunden, for med en beliggenhed som denne, er det ikke en udflugt at tage til stranden. Ikke desto mindre er badeforholdene i absolut særklasse, og det er ikke få, der er af den opfattelse, at dette er den bedste badestrand i hele Danmark. Der er sandbund, og da det langsomt bliver dybt, er forholdene for både børn og voksne attraktive.

Husets fortrin og kvaliteter

I midten af boligen er det et markant opholdsrum med enorme vinduespartier, man møder. Loftet er ført til kip, og mod vandet er der intet andet end glas. Det giver foruden det fulde udbytte af det nævnte panorama også et fortræffeligt lysindfald. Den gode atmosfære understreger brændeovnen ligeledes, mens det fine, turkis køkken også er en del af charmen.

Det samlede beboelsesareal på 75 kvadratmeter er herudover indrettet med tre regulære værelser af nogenlunde samme størrelse samt et badeværelse. Rumfordelingen bliver afrundet af en stor, bred hems.

Lige foran stuens glasparti ser man en delvist overdækket terrasse. Den er i hele sommerhalvåret en naturlig forlængelse af boligen, og da grunden for en stor del er holdt i en naturstil, er den en smal sag at passe.

Afstand til ...

  • Havet0 minutter
  • Iskiosk3 minutter
  • Restaurant5 minutter
  • Aarhus25 minutter

Vil du kontaktes?

Mægler

  • Thomas Langberg Kjærgaard

  • Ejendomsmægler, Øst- og Midtjylland

ANDRE KIGGER PÅ ...

FANDT DU IKKE HVAD DU SØGTE?

Vores store netværk kan komme dig til gavn – lad os kontakte dig, når vi får din drømmebolig til salg.

  • SKAL VI HJÆLPE DIG VIDERE MED DINE BOLIGDRØMME?

    Udover vores vurdering af prisen på din bolig giver vi dig en opdatering på markedet samt vores rådgivning om, hvordan din bolig eventuelt kan salgsoptimeres.

    Bestil salgsvurdering
  • KUNDEUDTALELSER

    Vi lever i vidt omfang af ”mund til øre”-metoden i form af henvisninger fra tidligere kunder. Hvis du ikke kender nogen, der har handlet bolig gennem LILIENHOFF, kan du her se, hvad tidligere kunder har sagt.

    Se kundeudtalelser