Gennemført liebhaverlejlighed i fredet og historisk prestigebyggeri

- Fredet byggeri
- Liebhaveri med fokus på kvalitet
- Gulvvarme overalt
- En p-plads
- Indretning m.v. af indretningsarkitekt Tine Hundrup
Gennemført liebhaverlejlighed i fredet og historisk prestigebyggeri
I Ryesgade 60A byder vi nu indenfor til en fremvisning i en af Ryes Cottages liebhaverlejligheder. Boligen ligger i den tidligere Ryesgade Skole, der er blevet omdannet til lyse, smukke lejligheder, hvor kvalitet, funktionalitet og æstetik går op i en højere enhed, og hvor man virkelig mærker historiens vingesus. Og det hele toppes med en sublim beliggenhed lige overfor lystbådehavnen og en smuttur fra midtbyen.
En liebhaverbolig uden ejendomsskatter
Denne lejlighed er perfekt for jer, der sætter pris på moderne komfort, nordisk minimalisme og udsøgt kvalitet, men som også gerne vil have et hjem med charme, sjæl og historie. Boligen har gulvvarme overalt, og I kan se frem til detaljer såsom massive trægulve, snedkererede skabselementer og Vola-armaturer i messing. Og dette er blot et lille udsnit af lejlighedens mange detaljer, som uden tvivl skal opleves med egne øjne.
Ryes Cottage: fra gammel, fredet skole til luksusboliger
Med nøglerne til denne bolig overtager du ikke bare en kompromisløs bolig – du overtager også et stykke af Ryesgades historie. Den fredede skole er oprindeligt fra 1911, og den blev tegnet af arkitekten Oscar Beck i en klassisk, smuk cottage-stil. Nu er de gamle klasselokaler omdannet til liebhaverlejligheder, og det er selvfølgelig gjort med den ypperste respekt for den oprindelige byggestil. Ejendommens pudsede mure står med høje sokler og palævinduer, og hver cottage står med en smuk forhal, som giver afsæt til boligerne. Til denne lejlighed hører der en parkeringsplads, og beboerne i Ryes Cottage har også glæde af parklignende fællesarealer med store plæner, solrige hyggekroge og smuk, gammel beplantning.
Sublim beliggenhed lige ved lystbådehavnen og fjorden
Når I bosætter jer i Ryesgade, kommer jeres hverdag til at udspille sig i skønne rammer omgivet af både natur og byliv. Der er kun få minutters gang til Fjordmarkens grønne vidder, lystbådehavnens gyngende master og Limfjordens blå bølger, hvor der er mange forskellige muligheder for at dyrke vandsport – og i de lune måneder bliver det uden tvivl et stort plus, at Fjordparken kun ligger 4 minutter væk på cykel. Der er flere forskellige handlemuligheder tæt på lejligheden, mange takeaway-muligheder og kun 400 meter til stationen, og som prikken over i’et tager det kun 15 minutter at gå ind til Aalborg C, hvor det hyggelige handels- og kulturliv står klar med noget for enhver smag.
Fakta
Fredet byggeri
Liebhaveri med fokus på kvalitet
Gulvvarme overalt
En p-plads
Indretning m.v. af indretningsarkitekt Tine Hundrup


Ryesgade 60A, st. tv., 9000 Aalborg
Bestil fremvisning
Bestil salgsmateriale
Kontakt os
-
Jette Gudiksen
- Indehaver - Ejendomsmægler MDE
- [email protected]
- Telefon: 96 31 60 00
- Mobil: 23 41 64 14
- Kontakt os

















